SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Simklubben Ran
Vi lär Malmö simma

Tävlingar i Simklubben Ran
Simklubben Ran

Här kommer du att hitta våra arrangemang under året.

Återkommande tävlingar är först ut en 25 m Sprinttävling med start 2022 men vårt mål är att fortsätta varje år med den.

Swim of Hope arrangerar vi också varje år i samband med vår klubbdag på Segevångsbadet.

Klubbmästerskap i december och mycket mer ligger i planeringen.

 

Swim of Hope, året som gick
2022-01-04 13:41

(länkar under Simklubben Ran bannern är aktiva till Swim of Hope evenemanget)

Lördagen den 22 maj 2021 simmar vi för livet ute på Segeångsbadet.

I samarbete med Barncancerfonden genomför vi i simklubben Ran Swim of Hope.

Idag drabbas ett barn i Sverige av cancer. Cancern är oförutsägbar, den gör ingen skillnad på pojke eller flicka, samhällsklass eller andra omständigheter. Barncancerfonden är med som finansiär i ca 90% av alla forskningsprojekt inom barncancer.

Vi kommer att genomföra olika sponsorsim under dagen med olika starttider och under säkra förhållanden. 

Sponsorpengarna betalas på plats via Swish och pengarna delas lika mellan simklubben och Barncancerfonden.

Var: Segevångsbadet

Badet öppnar kl 9,00

Startskottet för första gruppen: Klockan 10,00

Datum: 22 maj 2021

 

Ni sponsrar er simmare med en fast eller rörlig summa.

Ex:

  • Min simmare ska genomföra 10 pilen* och 5 sköldpaddan** på 10 min. För detta sponsrar jag med 100 kr.
  • Min simmare ska simma 1500 m på 30 min. För detta sponsrar jag med 1500 kr.
  • Min simmare ska hoppa 20 gånger från kanten och ta sig upp varje gång på 10 min. För detta sponsrar jag med 2000 kr
  • Min simmare ska simma så långt h*n kan på 60 min för detta sponsrar jag med 0,50 öre per meter.

Listan kan göras oändlig. Det är endast er fantasi som sätter gränserna.

Det kommer att finnas kontrollanter på kanten. När er starttid börjar meddelar ni vad som ska utföras till ER kontrollant. Efter utförandet räknas allt ihop och ni kan swisha på plats. Swishen går till Swim of Hope, Barncancerfonden och efter arrangemangets slut fördelas pengarna jämt mellan Barncancerfonden och Simklubben Ran.

För att vi ska kunna genomföra detta krävs föranmälan och frivilliga ”räknare”

Anmälan ska ske senast den 9 maj till camilla(@)skran(.)se

Därefter kommer vi att jaga frivilliga.

- Jag kan inte närvara men vill medverka med bidrag.

Inga problem! Under Nyheter kommer inom kort att finnas en QR- kod till swish

eller gå till vår eventsida:

 

Välkommen med ditt bidrag!

 

*utskjut i magläge med huvudet under ytan och armarna sträckta över huvudet.

** Flyta i ryggläge i 5 sek och därefter rotera till magläge och flyta ytterligare 5 sek

 

 

Swim of Hope 2022
2022-01-04 11:50

Även i år kommer vi att genomföra Swim of hope på klubbdagen den 21/5

Mer info kommer så fort Barncancerfonden är redo med nytt markandsföringsmaterial.

 

Stort tack till alla!
2021-05-25 10:20

Stort tack till alla som deltog i lördagens arrangemang med glädje och engagemang.

 

Våra simmare och spelare drog in 37 781 kr. Riktigt bra jobbat!! Pengarna befinner sig just nu hos Barncancerfonden och klubben kommer att få en del av pengarna som kommer att gå tillbaka till simidrottarna i form av olika inköp som bidrar till träningen. 

Simklubben Ran sponsrade med korv,bröd och dryck. Föräldrar sponsrade med kakor på "restaurangborden"

 

https://www.barncancerfonden.se/event/swim-of-hope/bidra-till-swim-of-hope/simma-for-livet/

 

Vi hade verkligen tur med vädret och fick gjort massor av städ på kanten med alla engagerade föräldrar, spelare och simmare som hjälpte till med allting. Det grillades och städades hela förmiddagen och samtidigt simmade man olika utmaningar i 50 m poolen.

SVT hälsar att dom tyvärr inte hade tillräckligt med personal denna helgen och Skånska Dagbladet samt Sydsvenskan var inbjudna men visade tyvärr inget intresse. Nästa gång kanske ;)

 

 

Tillsammans är vi starka!

Vid skrivbordet 

Camilla

 

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Simklubben Ran, 31/03 12:13 
Simklubben Ran, 26/03 13:28 
Simklubben Ran, 19/03 10:52 
Simklubben Ran, 16/03 18:44 
Simklubben Ran, 19/02 15:13 
 
Våra partners
Följ oss på sociala medier